Popis Enžská cyklostezka se řadí mezi ty největší rakouské cyklostezky, nicméně je z nich nejmladší. Mezi největší zajímavosti regionu patří známá lyžařská střediska jako Flachau nebo Schladming. Za zmínku určitě stojí některé velmi pěkné památky, jmenovitě historické město Radstadt nebo Admont, kde se nachází vyhlášený benediktinský klášter a také největší klášterní knihovna na světě. Během našeho putování projedeme i přes dva národní parky, konkrétně Gesäuse a Kalkalpen. Raritou bude bezesporu průjezd civilizací téměř nedotčenou krajinou pohoří Reichraminger Hintergebirge. Zájezd je vhodný pro alespoň mírně zdatné cyklisty. Povrch je tvořen asfaltem a šotolinou, tudíž doporučujeme horská a trekingová kola.
1. den V časných ranních hodinách odjezd z ČR. Dopoledne příjezd k restauraci Landzeit Tauernalm (1200 m n. m.), která se nachází na odpočívadle blízko severního portálu Tauernského tunelu dálnice A10. Následně náš čeká sjezd podél ještě velmi mladé říčky Enns údolím Oberennstal přes lyžařské středisko Flachau. Před Radstadtem se cesta stočí na východ a otevřou se krásné výhledy na jižní stěny Dachsteinu na levé straně a hřeben Nízkých Taur po naší pravé straně. Odpoledne přijedeme do Schladmingu (750 m n. m.), kde etapu prvního dne zakončíme. Po následné krátké prohlídce tohoto světoznámého zimního střediska se přesuneme mikrobusem na ubytování do penzionu Poschenhof, Wörschach.
délka etapy: cca 45 km
2. den Po snídani si uděláme dopolední okružní procházku skrze soutěsku Wörschachklamm a navštívíme i zříceninu Wolkenstein, ze které je krásný výhled do údolí. Poté odjezd mikrobusem do Schladmingu, odkud budeme dále pokračovat podél řeky Enns přes Haus im Ennstal, Pruggern, Irdning. Po naší levé straně již delší dobu mohutně ční hora Grimming (2 351 m n. m.), která zcela dominantně vystupuje z údolí o úctyhodných 1 750 výškových metrů. Dále mineme Trautenfels a jeho romantický zámek a již v dáli před námi můžeme spatřit Ennstálské Alpy, které nás čekají další den. Klidným tempem dorazíme do Wörschachu (650 m n. m.) přímo na ubytování.
délka etapy: cca 50 km
3. den Ráno vyrazíme na kole rovnou od penzionu směrem na Liezen a dále na Admont. Zde se nachází nádherný benediktinský klášter a největší klášterní knihovna na světě. Po krátké zastávce v tomto zajímavém městečku budeme pokračovat vstříc nádherné soutěsce v národním parku Gesäuse, kde mohutné vápencové štíty zcela svírají údolí řeky Enns. Tato soutěska měří asi 17 km a na tomto úseku se jede po silnici se zvýšeným provozem. Kromě řeky, silnice a železniční tratě už se sem nic dalšího zkrátka nevejde. Naši dnešní etapu ukončíme v městečku Hieflau (500 m n. m.) a následně se přesuneme mikrobusem zpět na penzion.
délka etapy: cca 60 km
4. den Po snídani opustíme penzion již se všemi věcmi a mikrobusem se dopravíme zpět do městečka Altenmarkt bei Sankt Gallen. Odtud pokračuje hlavní větev Enžské cyklostezky dále na sever podél řeky Enns, nicméně trasa je vedena primárně po silnici a proto zvolíme alternativu, díky níž se podíváme do nádherného pohoří Reichraminger Hintergebirge. Odbočíme tedy na obec Unterlaussa a tím zahájíme asi 11 km dlouhé stoupání. Prvních 7 km budeme stoupat relativně mírně, jelikož překonáme na této vzdálenosti pouze 100 výškových metrů. Jakmile ale dorazíme do Unterlaussy, odbočíme vpravo k hájence Mooshöhe (850 m n. m.), což znamená stoupání o více, než 300 výškových metrů na vzdálenosti 4 km. Za touto hájenkou končí civilizace a začíná nefalšovaná divočina. Rozsáhlé lesní komplexy tohoto pohoří, které se z velké části nachází v národním parku Kalkalpen (Vápencové Alpy), jsou opravdovým klenotem Enžské cyklostezky. Velkou odměnou za namáhavé stoupání nám bude asi 27 km dlouhý pozvolný sjezd až do Reichramingu. Po cestě nás čeká několik osvětlených tunelů, z nichž nejdelší má délku téměř 400 metrů. Vedla tudy bývalá úzkokolejka, po které se sváželo dřevo. Dnešní etapu poté zakončíme ve zmíněném Reichramingu (400 m n. m.). Odtud se pak vypravíme mikrobusem zpět do ČR. Plánovaný příjezd je v pozdějších večerních hodinách.
délka etapy: cca 40 km
Ubytování V penzionu, pokoje s vlastním příslušenstvím.
Stravování Snídaně kontinentální, servírované večeře (polévka, zeleninový bufet, hlavní jídlo, dezert). Vegetariánská, veganská a bezlepková strava je možná při nahlášení předem.
Doprava Doprava klimatizovaným mikrobusem.
Doprava Doprava klimatizovaným mikrobusem.
Trasa A Za příplatek formou jízdenky SA nebo Flixbus: Brno ( 600 Kč), bez příplatku: Praha, Zbraslav, Dobříš, Příbram, Písek, Protivín, Vodňany, České Budějovice, Velešín, Kaplice, Dolní Dvořiště.
Trasa B Bez příplatku: Plzeň, Klatovy, Horažďovice, Strakonice. Při min. počtu 6 lidí: Nepomuk, Blatná.
Popis Salcbursko je jednou z devíti spolkových zemí Rakouska, leží v Alpách, jeho sousedy jsou německá spolková země Svobodný stát Bavorsko, italská autonomní oblast Tridentsko – Horní Adiže a rakouské spolkové země Horní Rakousy, Štýrsko, Tyrolsko a Korutany.
Hlavním městem je Salzburg, který je ekonomicko-kulturním centrem, je zde mezinárodní letiště, kříží se zde dálnice i hlavní železniční tahy. Na jihu této spolkové země se táhnou Centrální Alpy, konkrétně masiv Vysokých Taur s mnoha třítisícovými vrcholy, na východě a severu pak masiv Dachsteinu a Berchtesgadenské Alpy.
Vysoké Taury jsou nejdelší a nejmohutnější horský systém rakouské části Východních Alp. Hřeben s celkovou délkou 200 km nemá v celých Východních Alpách konkurenci. Celá oblast je bohatě zaledněna. Největším ledovcem je Pasterze. S plochou 18,5 km² je jedním z nejmohutnějších ledovců ve Východních Alpách. V roce 1981 bylo území o celkové rozloze 1834 km² vyhlášeno za Národní park Vysoké Taury. Chráněno je tak celkem 120 vysokých vrcholů a 169 ledovců. Celková rozloha pohoří Vysoké Taury je 4950 km². Impozantní štíty masivů Tennegebirge, Loferer Steinberge, Radstädter Tauern a Hagengebirge tvoří úchvatnou podívanou, obzvlášť v kombinaci s romantikou soutěsek, divokých bystřin, vodopádů, malebných údolí a útulných horských chat dokonale zapadajících do přírodní idyly. Příroda je zde uchvacující, všeobjímající ticho ruší jen zvuk kravských zvonců nebo zurčení vody v bystřinách. Od jara do podzimu se stává rájem vyznavačů vysokohorské a pěší turistiky. Tato oblast nabízí stovky kilometrů značených tras různých úrovní a obtížností. Pokud nejste sportovně naladěni, ale máte rádi alespoň procházky, tak vás Salcbursko jistě okouzlí svými zelenými loukami a nezapomenutelným pohledem na ty nejvyšší vrcholky. Zde je pro každého něco. Nezáleží tak, zda hledáte klidnou dovolenou či pořádnou dávku sportu, určitě si vyberete to své.